Vybavení kliniky

Veterinární klinika Suchdol byla otevřena v roce 2006. Pracoviště je vybaveno špičkovou technikou, její součástí je ordinace, operační sál, RTG místnost a hospitalizační boxy:

Diagnostické přístroje Rentgen

Rentgen Rentgenový přístroj:

RTG snímek patří téměř ke každé základní diagnostice onemocnění dutiny hrudní a břišní a slouží jako nezbytná součást stomatologického vyšetření. Pro přesné snímkování v dutině ústní, kostí a kloubů je pacient uveden do šetrné sedace. Na naší klinice používáme přístroj Orange 100/60, vyvolávací automat vyhotoví snímek během dvou minut.

NegatoskopNegatoskop:

Čtení již vyhotovených rentgenových snímků provádíme na stínícím negatoskopu, který umožní precizní vyhodnocení RTG nálezu.

 

Sonograf: Sonograf

Ultrasonografie je již dnes běžným standartem při diagnostice interních onemocnění, onkologických onemocnění nebo v gynekologii. Pro pacienta je to bezbolestné vyšetření. Pomocí ultrazvukových vln je možné vyšetřit vnitřní orgány v dutině břišní a struktury srdce včetně doplerovského zobrazení průtoku krve v cévách nebo v srdečních komorách. Pracujeme se sonografem Hewlett Packard SONOS 100CF.

LaryngoskopLaryngoskop:

Pro zavádění intubačních kanyl před inhalační anestezií a pro vyšetřování hltanu a hrtanu nám pomáhá laryngoskop. Díky velké variabilitě hmotností zvířat musíme disponovat s několika velikostmi nástavců.

Tonometr

Tonometr:

Při diagnostice poruch a nemocí očí a používáme tonometr, který nám poskytne přesnou informaci o nitroočním tlaku. Zvláště glaukom, neboli zelený zákal je velmi bolestivé onemocnění a jeho včasná diagnostika pomůže pacientovi od utrpení a případné ztráty zraku.

OtoskopOtoskop:

Světelný zdroj se zvětšovacím sklem umožňuje důkladné vyšetření celého zvukovodu zvířete včetně ušního bubínku. Prodloužením vlastního otoskopu větším nástavcem můžeme provést vaginoskopické vyšetření.

 

Ophtalmoskop:

Přístroj doplňuje širokou diagnostiku očních onemocnění. Pomocí ophtalmoskopu vyšetřujeme takzvané oční pozadí, které je pří běžném vyšetření nedostupné.

Přístroje používané v chirurgii a léčbě

Přístroj pro inhalační anestézii:Inhalační anestézie

Běžným standartem u chirurgických zákroků je používání inhalační anestezie. Pacient po nitrožilním uspání vdechuje směs čistého kyslíku a inhalačního plynu (isofluran). Tento způsob anestezie je velmi šetrná metoda, vhodná také pro rizikové pacienty po traumatech nebo ve vyšším věku. Přístroj také využíváme jako zdroj čistého kyslíku při nezbytné kyslíkové terapii například u pacientů po autonehodě s otevřenou dutinou hrudní.

Pulzní oxymetrPulzní oxymetr:

Přístroj monitoruje vitální funkce pacienta při operaci a tím výrazně zvyšuje bezpečnost anestezie. Anesteziolog kontroluje během operace na základě frekvence a kvality pulzu fungování kardiovaskulárního systému.

 

Pacientský monitorPacientské monitory:

Během každé operace je zvíře napojeno na anesteziologické přístroje. Ty ukazují nezbytné údaje jako je EKG, srdeční frekvence, hloubku a frekvenci dýchání, teplotu a hodnotu oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu.

 

Elektrokauter: Elektrokauter

Vysokofrekvenční elektrokauter zastavuje drobná krvácení přiložením pinzety. Přístroj od firmy Kentamed umí také kauterizovat plošné krvácení pomocí bezkontaktní elektrody.

KryosprejKryosprej:

Jedná se o účinný způsob jak co nejšetrněji a bez nutnosi operace odstraňovat patologické procesy kůže. Bradavice, kožní nádory a ektopické řasy na očních víčcích vypalujeme tekutým dusíkem. Teplota minus 196oC způsobí destrukcí patologické tkáně v lokální anestezii. Tekutý dusík se uchovává ve zvláštní Dewarově nádobě.

 

Hospitalizační boxy: Hospitalizační boxy

Po operaci stále kontrolujeme zdravotní stav zvířete. Výhodou je propouštění plně probuzených pacientů po zákrocích bez rizika pozdějších postanestetických komplikací. Hospitalizaci také využíváme u všech urgentních stavů, kdy zvíře potřebuje infuzi, kontinuální léky nebo stálý monitoring tělesných funkcí. Boxy jsou součástí ordinace, pacient je tedy pod neustálým dozorem veterináře.

Břišní odsávačkaBřišní odsávačka:

Tento přístroj je schopen vyvinout různé stupně podtlaku podle místa operace. Odsávačku využíváme při břišních nebo ortopedických operacích, kdy je nutné odstát větší množství tekutiny.

 

Zubní ultrazvuk: Zubní ultrazvuk

Pomocí ultrazvukového přístroje odstraňujeme zubní kámen u psů i koček a pomocí teflonového kotoučku leštíme zubní sklovinu. Při vyhlazení povrchu zubů se ukládání plaku mnohonásobně zpomaluje.

Zubní vrtačka:

Vysokootáčkovou vrtačku využíváme při extrakcích vícekořenných zubů. Vrtačka se také uplatňuje u odvrtání zubů při plombovaní.

Kostní vrtačka:

Nenahraditelná pomůcka v ortopedické praxi.

Horkovzdušný sterilizátor:

Příprava na operační zákrok začíná dlouho před tím, než přijde pacient. Každý chirurgický nástroj musí být pečlivě zabalen a vysterilizován. Používáme teplotu 130oC po dobu 60 minut.

Vybavení vlastní laboratoře Hematologický analyzátor

Hematologický analyzátor:

Krevní vzorky vyšetříme během dvou minut v hematologickém analyzátoru od firmy Nihon Kohden

 

Biochemický analyzátor: Biochemický analyzátor

Pro vyšetření metabolismu jater, ledvin nebo slinivky břišní využíváme princip takzané suché chemie. Výsledky vyšetření známe do 15 minut od odběru krevního vzorku.

OdstředivkaOdstředivka (centrifuga):

Zkumavka se vzorkem (krve, mozkomíšní mok, moč, trus ...) se vloží do odstředivky a po několika minutách dojde k oddělení tekuté a pevné složky. Z krve lze takto získat krevní sérum, které postupuje k dalšímu zpracování v laboratoři. V moči vyšetřujeme po odstředění takzvaný močový sediment.

 

Mikroskop: Mikroskop

Po předchozím zpracování vzorků přichází na řadu mikroskop. Při vyšetření vzorků krve, trusu nebo při cytologickém vyšetření tkání používáme mikroskop značky Leica DME. Ten umožňuje až tisícinásobné zvětšení. Připravujeme i přenos dat na monitor Refraktometrpočítače.

Refraktometr:

Při kompletním vyšetření moči používáme refraktometr. Tím máme možnost ihned zjistit specifickou hustotu moči.